Нургюл Салимова достигна до финален мач за Световната купа на първенството, провело се в Баку (Азербайджан) от 30 юли до 22 август.
Тя постигна победи в 6 мача: над Чарлизе Ван Зил (Южна Африка) с 2:0, Гюнай Мамамдзада (Азейбарджан) с 1,5 : 0,5 Ан Мари Гомес (Индия) с 2 : 0, Ан Мари Гомес (Индия) 2 : 0 Медина Варда Аулия (Индонезия) с 2,5 : 1,5 Полина Шувалова (Русия) с 3 : 1 и над Анна Музичук (Украйна) 3,5 : 2,5.
На финала тя се изправи срещу рускинята Александра Горячкина и след изнурителни партии загуби с 1,5 : 2,5.
На турнира за Световната купа в Баку в нейния щаб бяха треньорът й – азербайджанският гросмайстор Ният Абасов, който в световната рейтинг-листа заема в момента 97-мо място и приятелят й громайстор Сем Кан Гокеркан от Турция, чийто текущ коефициент е 2513 Ело точки.
За класирането си на второ място Нургюл получава премия от 30 000 долара от организаторите. Освен това тя се класира за финалния турнир на претендентките за световната титла по шахмат при жените през април 2024 г. в Торонто, Канада. Получава и право на участие в най-престижните световни турнири за жени ФИДЕ Гран при за следващите 2 години (общо 8 турнири).
Нургюл Илханова Салимова е родена на 2 юни 2003 г. в с. Крепча, Търговищка област. На 4-годишна възраст вече играе шах. Нейни първи учители са дядо й Салим Салимов, активен състезател и майстор по кореспондентен шахмат, и баща й Илхан Ибрямов, на когото дължи истинското си „запалване“ по древната игра. Семейството по това време се издържа от два магазина – за хранителни стоки, в който работи баща й – и за текстил – в него продава майка й. Само на пет години Нургюл вече играе на турнир в Силистра.
На 6 години участва на държавното първенство за момичета до 8 години в Слънчев бряг и с 6 победи от 6 партии печели първата си титла. Като шампионка Нургюл участва на световното първенство за момичета до 8 г. в Анталия, Турция, където придобива първия си международен опит. Така тя влиза в полезрението на шахматните специалисти у нас. Специално внимание º отделят треньорите в първия й клуб „Локомотив“ София гм Петър Великов, който тогава е и селекционер на младежките отбори на България, и гм Маргарита Войска.
На световното първенство през октомври 2010 г. в Порто Карас (Гърция) Нургюл постигна 6 победи, 1 реми и допусна 4 загуби, класирайки се 17-та от 81 участнички.
През 2010 г. шахматът беше сред най-добре развиващите се спортове в България. Федерацията, начело със Силвио Данаилов, разработи програма за развитие на младите надежди, по която на всяко дете, показало талант и резултати, се определи гросмайстор за персонален треньор. Истински късмет за Нургюл беше, че за неин треньор бе определен гросмайстор Никола Спиридонов. Той се бе върнал наскоро от Париж, където дълги години упражнява треньорската си професия с голям успех. Негов ученик беше най-силният по онова време френски шахматист – гм Етиен Бакро. Спиридонов работи с Нургюл в продължение на година. „Той е много приятен човек и изключителен специалист – споделя за него Илхан Ибрямов. – Подготвил е много деца във Франция, сегашните им най-добри гросмайстори са преминали през него като деца.“ Гм Спиридонов гостува на семейство Салимови в Крепча и не само предава своя опит, но и прави редовни спаринги с Нургюл. Голяма част от подготовката на Нургюл заемат решаването на шахматни комбинации и дебютната подготовка. Когато не е в Крепча, Никола Спиридонов най-малко два пъти седмично провежда занятия по скайп с детето.
След толкова положен труд, талантът на Нургюл заблестя на Европейското първенство за момичета до 8 години през 2011 г., домакин на което бе българският курорт Албена. Там тя спечели шампионска титла.
Само на 9 години с отбора на „Локомотив“ Пловдив Нургюл Салимова спечели златен медал на отборния шампионат на България за жени в Слънчев бряг, като нейни съотборнички бяха гм Ива Виденова и гм Маргарита Войска.
Световното първенство за момичета до 10 години през 2012 г. се проведе в Марибор (Словения). С 5 победи, 4 равенства и 2 загуби Нургюл се класира на 23-то място от 126 участнички.
„Пристан“ за шахматното си израстване Нургюл Салимова намери в Бургас, където стана състезателка на местния клуб „Бургас 64“. Неговият председател майсторът на спорта Живко Жеков успя да й обезпечи един съвременен тренировъчен процес и да намира финасови средства за участието на Нургюл в силни международни турнири. В Бургас тя попадна в среда с гросмайсторите Милен Василев и Мариан Петров, международния майстор Вячеслав Тиличеев, нейната съотборничка Виктория Букхтеева и други местни силни шахматисти. В треньорския щаб на Нургюл се включва по интернет и живеещият в Чикаго (САЩ) гм Владимир Георгиев.
На европейското индивидуално първенство за момичета до 10 години през 2012 г. в Прага (Чехия) Нургюл Салимова със 7 т. от 9 кръга дели 1-5 място. Допълнителните показатели й отреждат третото място – с него и бронзов медал.
На световното първенство за момичета до 10 години през декември 2013 г. в Ал Аин (Обединени арабски емирства) Нургюл е вече под № 1 в стартовия списък по Ело. Всички играят срещу нея на върха на възможностите си и в крайна сметка с 5 победи, 5 ремита и 1 загуба тя заема 17-то място сред 140-те участнички. Явно тактиката „стабилни позиции с по-малко загуби“ трябва да бъде заменена с „борба за победа във всяка партия още от дебюта“. Процесът изисква много трудолюбие и амбиция – качества, които Нургюл притежава.
Идва и първият „скок в дълбоката вода“ – Нургюл Салимова участва в Европейското индивидуално първенство за жени в Пловдив от 6 до 17 юли 2014 г. Макар поставена под № 110 на старта, тя постига 4 победи (всички над превъзхождащи я по Ело състезателки), 1 равенство и дори и след 6 загуби направи постижение в турнира (перформанс) 2133.
През 2015 г. на Световното първенство за момичета до 12 години в Порто Карас (Гърция) Нургюл Салимова триумфира след осем победи и три ремита. Тя събра 9,5 точки от 11 възможни и спечели световната титла – първа за България в тази възрастова група!
През 2017 г. Нургюл Салимова постави един рекорд в българския женски шахмат – на възраст само 13 години и 9 месеца тя спечели шампионската титла при жените на финалния турнир в Плевен и то без загуба – с 5 победи и 4 равенства. Треньор на Нургюл е гродмайстор Вячеслав Тиличеев. През същата година беше поканена в сборен световен отбор на звездите. Пътува до САЩ с гм Мариан Петров и участва в мач срещу сборен отбор на домакините. Участва и на световното първенство до 14 години в Монтевидео (Уругвай), където след 9-ия кръг е водачка в класирането. За съжаление две загуби на финала я наредиха на 5-то място в крайното класиране.
На държавното първенство за девойки до 16-годишна възраст през април 2018 г. в Плевен Нургюл спечели своята 10-та титла във възрастовите групи от 8 до 18 години! Представи се успешно на отборния шампионат на Сърбия в Зайчар. През декември с.г. в Задар, Хърватия, Нургюл покри едновременно норма за гросмайстор за жени и за международен майстор за мъже.
През април 2019 г. след Европейското индивидуално първенство за жени в Анталия (Турция) Нургюл покри всички изисквания за гросмайстор за жени и достигна Ело 2425, което й отреди първо място в световната рейтинг-листа по класически шах до 16 години. През юли в Пардубице (Чехия) игра на първа маса в българския отбор, спечелил европейската титла при девойките до 16 години. За съжаление по време на световното първенство през октомври в Ню Делхи (Индия) при 20-годишните девойки Нургюл получи срив, който се изрази в няколко поредни загуби от противнички, които тя превъзхожда. „Получих и болезнени уроци в спорта, но те наистина ме направиха по-корава и по-амбицирана“ – написа в профила си във фейсбук Нургюл.
През 2022 г. Нургюл Салимова е 10-та на Европейското първенство за жени, класиране, което й дава право на участие в турнира Световната купа през 2023 г. През същата година в Ченай (Индия) Нургюл е начело на националния отбор на България, който заема 8-мо място в крайното класиране при участието на 160 отбора! Резултатът на Салимова на първа дъска е 4 победи, 4 равенства и само 1 загуба.
На турнира за световната купа през 2023 г. в Баку треньор на Нургюл е азербайджанският гросмайстор Ният Абасов, който в световната рейтинг-листа заема в момента 97-мо място. С нея е и приятелят й громайстор Сем Кан Гокеркан от Турция, чийто текущ коефициент е 2513 Ело точки.
Нургюл завършва основното училище в Крепча и гимназия „Васил Левски“ в град Опака. От скоро е студентка по мениджмънт в Стопанската академия „Д. Ценов“ в Свищов. Обича спокойствието и много харесва природата около роднвото си село. „Имаме скален манастир, до който често се разхождам с приятели. Като всеки млад човек обичам да гледам филми и да слушам музика. Това, че няма много развлечения тук ми помага да се концентрирам върху шаха“ – споделя Нургюл. Често пътува, но все още не е изкушена от възможностите, които предлагат големите градове. Отделя по 4-5 часа дневно за занимания по шах. „Нургюл е много всеотдайна по време на тренировките, безкомпромисна по време на партиите си, състезател на когото винаги мога да се доверя“ – споделя за нея Живко Жеков, председател на Шахматен клуб „Бургас 64“.
Гросмайстор Нургюл Салимова – една изключително борбена и талантлива състезателка, продължава да прославя България. Нейните постижения дават надежда, че шахматът у нас се развива в посока към утвърждаване на авторитета на школата ни и в бъдеще – продължение на феноменалните успехи на Антоанета Стефанова.
(В статията са ползвани материали от книгата „Световни успехи на съвременния български шахмат“ с автор Николай Тодоров, издателство „Българи“, 2021).