Коментар на специалиста по международно спортно право Георги Градев, който е част от Временната комисия за управление на българския шахмат
Преди десетина години една група хора са направили някакво алтернативно дружество на Eвропейската федерация по шахмат в американския щат Делауеър с банкова сметка в Словения. Чрез него са източили голяма сума пари от европейския шахмат. За това се водят процедури срещу тях в съответните институции у нас и в чужбина.
Съответно тези хора и приближените до тях са “персона нон грата” както в световната федерация ФИДЕ, така и в Европейския шахматен съюз (ЕШС).
Така специалистът по международно спортно право Георги Градев, който е част от Временната комисия за управление на българския шахмат, коментира пред “24 часа” правните аспекти на ситуацията в този спорт у нас.
В един момент в България се натрупват множество федерации. При служебния спортен министър Весела Лечева Българска федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022)
получава лиценз след съмнителна процедура,
при която инспекторите на министерството са направили пропуски. Заповедта на министър Лечева се оспорва в съда. Един от основните критерии за даване на лиценз е “членство в международна спортна организация”. По този повод има две писма от ФИДЕ и ЕШС до министерството, в които ясно е написано, че докато лица, свързани с историите на предишната българска шахматна федерация, са в управлението на българската централа, тя няма да бъде допусната до участие в международните структури.
Предвид тази ситуация през април ФИДЕ и ЕШС излязоха със съвместно решение да се назначи временна комисия за управление на българския шахмат, съставена от представители на основните пет федерации.
Кръглата маса се състоя на 17 юни тази година. Представителят на БФШ 2022 – Васил Антонов, заяви, че тази среща е нелегитимна и че това, което правят ФИДЕ и ЕШС, е незаконно за България, и напусна срещата. Така от тази федерация не бе излъчен представител за комисията. Останалите четири федерации приеха решението да се създаде временна комисия, която да управлява българския шахмат и да проведе честни, демократични и прозрачни избори, обединяващи всички съществуващи шахматни федерации, клубове и състезатели. Комисията работи в момента и е насрочила обединително общо събрание на 24.09.2023 г. в парк-хотел “Москва”, за което са регистрирани 52 шахматни клуба. В комисията участват четирима българи и двама представители на ФИДЕ и ЕШС. Продължава да се пази място за представител на БФШ 2022.
Тук е много важно да се обясни разликата между приложимото право и отношения. В България териториалното право е нашият закон за спорта. Съгласно него федерацията трябва да има лиценз, за да администрира първенства и турнири на местно ниво и да определя национален отбор. Действието на този лиценз е териториално ограничен за у нас. Той не дава възможност да представяш България пред международни структури като ФИДЕ и ЕШС.
Съгласно т.нар. Бяла книга на спорта, която е приета от ЕС, спортните федерации имат право на автономно регулиране. Съответно и ФИДЕ, и ЕШС имат право на собствени правила при регулирането на шахмата на международно ниво. Това им дава право да не се съобразяват с българското законодателство.
От тези две централи казват така: “Вие, българите, искате да участвате в международни състезания, вие искате да бъдете наши членове. Искате да получавате квоти, с които да участвате безплатно на състезания, а ние да поемем разходите. Щом е така, вие трябва да се съобразявате с нашите правила. Ние определяме по какъв начин ще станете наши членове. Това, че в България някой е лицензирал една федерация, нас не ни интересува. Това ѝ дава право да организира турнири в България. За състезанието в Баку, за това, което предстои в Полша, правилата определяме ние.
И ние сме решили, че трябва да има временна комисия. Тя да управлява шахмата у вас и да определя състава на националния отбор на България за международни състезания под наша егида”.
Така се стига до абсурден казус. За ФИДЕ и ЕШС има една легитимна федерация – Българска федерация по шахмат 64, и само тя ще получава квоти за международни състезания. Тя ще определя дали Нургюл Салимова ще бъде част от националния отбор и дали ще ползва квота за безплатно участие.
Комисията назначи ГМ Петър Арнаудов за треньор на националния отбор на България за Световно отборно първенство на ФИДЕ за жени, а той покани Нургюл Салимова и още седем състезателки да станат част от националния отбор на България за този турнир още в началото на месец юли. Нургюл и още три състезателки отказаха поканата във връзка с техните отношения с БФШ 2022.
От Временната комисия сме изпратили имейл до БФШ 2022 с покана към Нургюл Салимова да участва на турнира Световно отборно първенство на ФИДЕ за жени в Бидгошч (Полша) и сме осигурили спонсорски договор за нея. Все още няма отговор от БФШ 2022.
Ако Нургюл Салимова не вземе участие в Полша, това ще се дължи единствено на нежеланието БФШ 2022 да се съобрази с решенията
на ФИДЕ, ЕШС и Временната комисия. Оправданието с българското законодателство е несъстоятелно, тъй като не взима под внимание международните отношения и право, които имат предимство в случая съгласно Конституцията на Република България.