



На територията на община Каспичан се намира НИАР „Плиска“, който съхранява останките от Първата българска столица. В музея към резервата са изложени ценни културно-исторически реликви. В гр. Плиска се намира „Двор на Кирилицата“, който е част културно-исторически комплекс „Стара Плиска“ и годишно е посещаван от над 50 000 български и чуждестранни туристи.
Територията на общината обхваща и част от живописното Мадарско плато и НИАР „Мадара“. Там се намира уникалният скален релеф „Мадарският конник“, изсечен през VIII в. от н.е. в скалата на 23 м. над земята, който е единствен по рода си скален релеф в Европа от ранното Средновековие.
В община Каспичан могат да бъдат посетени още:
– „Девташларите“ – неодялани каменни блокове край с. Златна нива с височина до 1,5 m., формирани са в различни геометрични форми и са ориентирани спрямо четирите посоки на света. Върху някои от тях, предимно върху вкопаната в земята част, са изрязани рунически знаци;
– Средновековния некропол и скалните гробници край кв. Калугерица;
– Голямата естествена могила – Тепето край с. Могила, която е дала името на населеното място. В подножието на склоновете й се откриват останки от живот през каменно-медната епоха, Римската империя и Втората Българска държава.
На територията на общината попадат части от три защитени зони-„Провадийско-роякско плато“ за опазване на дивите птици , „Провадийско-роякско плато“ за опазване на природните местообитания и „Каменица“ за опазване на природните местообитания. На територията на община Каспичан са регистрирани 3 семейни хотела и 18 къщи за гости в гр. Плиска, с. Кюлевча и с. Могила.
На 26 юни 2022г. в местността „Кирека“ близо до гр. Каспичан ще се проведе регионалния фолклорен фестивал „Кирека пее и танцува“, който ще събере близо 200 изпълнители от Североизточна България.
Новини за успешно проведения миналогодишен турнир на 26.06.2021 г., подплатени с богат снимков материал, може да намерите на линковете: